Solutii 1-110

Multumiri lui Daniel Bucur pentru grilele rezolvate.Daca exista greseli sunt din cauza tiparului.

Grila 1:

Solventul este substanta care dizolva/ solvatul este substanta dizolvata. (cantitatiile variaza)

Grila 2:

Alcoolul este solubil in apa. Solutiile gazoase au solventul in stare gazoasa.

Grila 3:

Substantele gazoase se dizolva si in solventi lichizi.

Apa nu este singurul solvent lichid.

Diamantul sau grafitul sunt substante solide care nu se dizolva in apa.

Grila 4:

Presiunea influenteaza numai substantele gazoase, nu si cele solide.

Grila 5:

Solubilitatea substantelor solide variaza cu temperatura. Cele gazoase cu presiunea.

Grila 6:

Ionizeaza moleculele dizolVATului. Dizolvarea = desfacere si formare de legaturi noi.

Grila 7:

Compusii ionici nu sunt solubili in solventi nepolari, ci in solventi polari. Nepolar dizolva nepolar.

Grila 8:

Polar dizolva polar. Apa dizolva si compusi organici ( etanol, acetona ).

Grila 9:

Etanolul – slab polar, nu dizolva compusi ionici. Nepolar nu dizolva polar.

Grila 10:

Dizolvare exoterma – caldura degajata la hidratare > caldura consumata la ionizare.                   ( endoterma este opusul )

Grila 11:

Solubilitatea dizolvarii unei substante gazoase scade cu cresterea temperaturii.

Grila 12:

Desprindere ioni = exoterm. Formare noi legaturi = endoterm.

Grila 13:

Pol pozitiv apa -> Pol negativ compus ionic.

Grila 14:

La molecula de apa, H este polul pozitiv, in timp ce O este pol negativ.

Grila 15:

Se formeaza cationul HIDRONIU(H3O+). HCl  este un acid tare -> este electrolit.

Grila 16:

Ionul de H se leaga de molecula de apa printr-o legatura covalent coordinativa.

Grila 17:

Azotat de potasiu = KNO3 – se dizolva ENDOTERM ( pentru a retine mai usor acesti compusi,  asociati NO3 cu cuvantul ENDO- exista o oarecare asemanare);  Este o sare, deci apa nu ionizeaza total in reactie cu ea. Este un compus ionic, deci formeaza cu apa legaturi ion dipol.

Grila 18:

Solutia apoasa(apa-solvent) de NaCl(solut) = solutie omogena, ce conduce curentul electric.

Grila 19:

Se aplica regulile solubilitatii. Substantele ionice sau cele cu molecula polara se dizolva in solventi polari / substanetele cu molecula nepolara se dizolva in solventi nepolari. Solventi polari: H2O/NH3. Solventi nepolari: CCl4(tetraclorura de carbon), CS2(sulfura de carbon), C6H6(benzen), C6H5-CH3(toluen).

Grila 35:

CO2 – substanta gazoasa => cresterea temperaturii scade solubilitatea ( apa la sub 0 grade ingheata, deci dizolvarea nu mai are loc ). Cresterea presiunii favorizeaza solubilitatea substantelor gazoase.

Grila 36:

Concentratiile difera in functie de sistem. De exemplu, substantele greu solubile in apa au alte concentratii decat substantele usor solubile in apa.

O solutie saturata, prin cresterea temperaturii devine nesaturata, astfel concentratiile pot fi diferite in functie de temperatura.

Grila 37:

O solutie saturata prin adaugare de solut devine o solutie suprasaturata. Cresterea temperaturii favorizeaza procesele endoterme / scaderea temperaturii favorizeaza procesele exoterme

Grila 38:

NaOH/HCl se dizolva in apa indiferent de temperatura. Substantele care formeaza legaturi de hidrogen se dizolva si in apa(solvent polar).

Grila 39:

NaOH nu se dizolva in benzen. Solutia de NaCl si H2O formeaza o solutie omogena indiferent de saturatie. Halogenurile de Argint (AgCl, AgBr, AgI), BaSO4, BaCO3, CaCO3 nu sunt solubile in apa.

Grila 40:

Concentratia unei solutii se exprima prin masa de substanta dizolvata intr-o anumita cantitate ( masa, VOLUM )de solutie sau solvent. Cantitate mica de solut in cantitate mare de solvent => solutie diluata. Cantitate mare de solut in cantitate mica de solvent => solutie saturata.

Grila 41:

Prin diluarea unei solutii creste cantitatea de solvent => se pot dizolva noi cantitati de solut( solutie nesaturata ). De asemenea, prin diluare va scadea masa de substanta dizolvanta raportata la cantitatea la solvent, concentratia solutiei scazand de asemenea. ( doar aplicati formula concentratiei procentuale si aveti demonstratia)

Grila 42:

Indiferent daca solutia se dilueaza sau se concentreaza, masa dizolvata ramane neschimbata. Masa solutiei este formata din masa de solvent si masa de solvat; daca scade masa de solvent => scade si masa solutiei.

Grila 43:

Atentie! Concentratia procentuala se raporteaza la 100 g de solutie, nu solvent( apa ). Solutie diluata + solvat = solutie concentrata / Solutie concentrata + solvent = solutie diluata.

Grila 44:

Concentratia procentuala reprezinta masa (grame) sau volumul (mililitri) de substanta dizolvata in 100 g sau 100 ml de SOLUTIE.

Grila 45:

Formula ce reiese din definitia de la 44.

Grila 46:

Concentratia molara reprezinta numarul de moli de solut dizolvat intr-un litru de SOLUTIE. Atentie: 1 litru= 1000ml = 1000cm3.

Grila 47:

Alcoolul nu este un compus ionic. 90+10=100 masa solutiei => C%=10*100/100=10%.

Grila 48:

Atentie la solutie – solvent(apa). Masa solut 20 + masa solvent(apa) 80 =100 masa solutie.

Grila 49:

La fel ca la 48. Atentie! Numarul de moli se inmulteste cu masa moleculara => masa de solut. Numarul de moli trebuie raportat la masa  (g) de solutie.

Grila 50:

A: 0,1 moli x 63(masa moleculara HNO3) = 6,3g substanta dizolvata.

6,3 substanta dizolvata + 93,7 apa(solvent) =  100g solutie.

C%= 6.3*100/100 = 6.3%

C%= 0,63*100/10= 6.3%

Numarul de moli este raportat la volum => concentratie molara, nu procentuala.

1 mol x 63 = 63g substanta dizolvata

1000= 1kg solutie.

C%= 63*100/1000=6,3%

Grila 51:

10 g solut + 990 g apa(solvent) = 1000g solutie

C%= 10*100/1000=1%

=> A.

Grila 52:

Exact ca la 51.

Grila 53:

24(masa moleculara Mg)+ 35.5×2(masa moleculara Cl x 2) = 95g masa moleculara MgCl2

0.5 moli x 95g = 47.5g masa solut

47.5 masa solut + 427.5 masa solvent = 475g solutie

C%=47,5*100/475= 10%

=> C.

Grila 54:

2 moli x 63( Masa moleculara HNO3 ) = 126 g solut.

126g + 3024g = 3150g solutie

C%=126*100/3150=4%

=> C.

Grila 55:

Sulfat de Aluminiu – Al2(SO4)3. Se calculeaza masa moleculara ca la MgCl2 de la 53. si se obtine 342 g masa moleculara.

0,05 moli x 342 = 17,1g solut

17,1 solut + 982.9g apa(solvent) = 1000g solutie.

C%= 17,1* 100/1000= 1,71%

=>B.

Grila 56:

C%=md*100/ms=>  md*100=C%*ms    => md=9,8*1000/100 = 98    grame solut H2SO4.

Totusi, pentru a evita acest sir de ecuatii si pentru a castiga timp, va recomand sa inmultiti masa solutiei(ms)  cu procentul dat/ 100.

Asadar, 1000×0,098=98 grame.

98 g solut : 98 g masa moleculara = 1 mol solut => E.

Grila 57:

1000×0,1 = 100g solvat.  100g : 36.5 (masa moleculara HCl) = 2,73 moli, nu 10.

Grila 58:

C%= md/ms*100-> ms= md*100/C%-> ms= 204,3*100/68,1= 300  grame solutie H3PO4.

 

Din nou, pentru a evita acest sir de ecuatii si pentru a castiga timp, va recomand sa impartiti masa dizolvata(md) la procentul dat/ 100.

Deci, 204,3 : 0,681 = 300 grame.

ρ= ms/V=>V= ms/ρ  => V=300:1,5= 200ml => E.

Grila 59:

252g : 63 = 4 moli HNO3.

CM=n/V(L) , unde n= nr de moli => V= 4 moli : 8M = 0,5 L = 500ml.

ρ=ms/V => ms= V x p =500 x 1.25 = 625 g masa solutiei => B.

Grila 60:

Aici se combina 2 moli de HCl pur cu 700g solutie HCl.

2 moli x 36,5 (masa moleculara HCl) = 71 g masa HCl pur ( se considera  md1)

700g x 0.1 = 70 g masa HCl dizolvat in solutia care se combina ( se considera md2)

Masa solutiei finale = masa de HCl pur + masa de solutie care se combina = 71+700=771g

Masa dizolvata finala = md1+md2= 71+70 = 141g

=> C%= 141*100/770=18,49%=>D.

Grila 61:

Concentratia molara nu se raporteaza  kg, ci la litri. Atentie la confuzia solutie-solvent(apa) si la unitati de masura: ml=cm3.

600g acid acetic : 60 ( masa moleculara acid acetic) = 10 moli.

Grila 62:

A.0,5 masa solut HNO3 : 63 masa moleculara HNO3 = 0,008 moli

  1. Concentratia molara nu se raporteaza la grame.
  2. 12.6 : 63 = 0.2 => CM= 0.2
  3. Solutie nu solvent!

Grila 63:

Acelasi rationament ca la 62.

Grila 64:

Acelasi rationament ca la 62,63. Atentie la confuzia solutie – solvent.

Grila 65:

CM=n/V(L) –> CM= 0,001/0,01=0,1M

56 mg = 0,056 g : 56 (masa moleculara KOH) = 0,001 moli KOH.

10 ml  = 0,01 litri solutie.

Grila 66:

54 g : 180 (masa moleculara a glucozei) = 0.3 moli glucoza.

CM= 0,3/0,75=0,4M –> C

Grila 67:

0,1= n/0,1 => n= 0,01 moli x 63(masa moleculara HNO3)=0.63 =>C.

Grila 68:

12.25g : 98(masa moleculara H2SO4) = 0.125 moli

CM=0,125/0,25= 0,5M -> B

Grila 69:

Se rezolva dupa aceeasi metoda ca la punctul 59.

Grila 70:

A.10g x 0,1= 1g

B.CM=n/V(L)->  n=0,1 moli NaCl; 0,1 moli x 58,5(masa moleculara NaCl) = 5,85.

C.Intr-un litru SOLUTIE, nu solvent.

D.100 x0,63 = 63 g : 63(masa moleculara HNO3)=1 mol

E.n= 1 mol H2SO4 => 1 mol x 98(masa moleculara H2SO4) = 98g

Grila 71:

Se aplica formula concentratiei molare si se afla numarul de moli care va fi inmultit cu masa moleculara a substantei respective. Mase moleculare: AgNO3 = 170; CuSO4 = 160.

Grila 72:

CM= C%*ρ*10/ M(masa moleculara)

 

Grila 73:

Se aplica aceeasi formula ca la 72, si se scoate densitatea in functie de restul valorilor.

Grila 74:

La fel ca la 72 si 73, se scoate concentratia procentuala in functie de restul valorilor.

Grila 75:

A.ms=ρ * V = 1.065 x 2000 = 2130g= 2,13kg

B.Daca volumul solutiei este 2L => nu are cum volumul solventului sa fie 2000cm3

C.Din formula CM => n = 8 moli x 36.5(masa moleculara HCl) = 292g

D.punctul C.

E.cei 8 moli ai substantei dizolvate se pastreaza si dupa evaporarea solventului.

CM=8/1 L=8M

Grila 76:

1200×0,1 = 120 (md1)

1800×0,4 =720 (md 2)

Masa solutiei finale: 1200+1800=3000g

Masa dizolvata finala: md1+md2= 120+720 = 840

C%= 840*100/3000=28% –> C

Grila 77:

Se aplica regula dreptunghiului. Valorile de pe diagonala se scad in functie de numarul mai mare.

25%                  10%

|         15%        |

5%                     10%

5/10=1/2 –> B

Grila 78:

Se foloseste aceeasi metoda ca la 77.

Grila 79:

240 x 0,15 = 36 g masa dizolvata de KCl.

240-36=204 g apa => A.

Grila 80:

25%                10%

15%

5%                  10%  => raportul de impartire a solutiilor este de 1 la 2 => 3 parti.

450 : 3 = 150g => o parte are 150g. => solutia de 25% are masa 150g

solutia de 10% are masa 300g => B.

Grila 81:

Aflam masa solutiei : ms= V *ρ= 650 x 1.2 = 780g.

10%               75%

32%

43%                22%  =>  nu se poate simplifica => consideram 65 de parti.

780 : 65 = 12g => o parte are 12g => solutia de 10% are masa: 43×12=516g

solutia de 75% are masa: 22×12 =264g => A.

Grila 82:

Din formula concentratiei molare => solutia are 12 moli

2=12/V(L)

=> V= 12:2 = 6L ;  6L-1,5L=4,5L apa s-a adaugat => C.

Grila 83:

Aceeasi metoda de lucru ca si la 82.

Grila 84:

La fel ca la 82 si la 83, doar ca la sfarsit se transforma din ml in g folosind densitatea.

Grila 85:

450ml 2M => n1 =0,9 moli; 150ml 6M=> n2=0,9 moli.

=> numar total de moli = 1,8;  450ml+150ml=600ml.

CM= 1,8/0,6=3M –> B

Grila 86:

Se foloseste aceeasi metoda ca la 85.

Grila 87:

500ml+300ml+200ml = 1000ml= 1L.

500ml 1M => 0,5 moli

300ml 5M => 1,5 moli

CM=2/1=2 M

Grila 88:

Carbonat de sodiu: Na2CO3 => masa moleculara = 106.

150ml ρ=1.15 => ms=172.5

ms= 172.5 C%=15% => md=172.5 x 0,15 = 25.875g masa dizolvata

25.875:106=0.244 moli

CM=0.5  n= 0.244 => V= 0.244 : 0.5 = 0,488L => 488ml. => E.

Grila 89:

400ml x 1,835 = 734g masa solutiei ( transform volumul in masa )

734 x 0.98 = 719.2 masa dizolvata

719.2 : 98 = 7,34 moli; din formula concentratiei molare => 7,34 : 3,67 = 2L = 2000cm3 => A,E.

Grila 90:

0.5M 100cm3 => 0.05 moli solutie HCl

0.05 x 36.5 = 1.825 masa dizolvata.

1.825 : 0,365 = 5g masa solutiei.

V = ms :  = 5 : 1.18 = 4.23 cm3 => D.

Grila 91:

2M 3L => n = 6 moli

=> dupa ce volumul se reduce la jumatate:  6 moli, 1.5L => CM= 4M

CM= C%*ρ*10/ Masa molec ->C% = 32.32% => C.

Grila 92:

ms1=590g 10% => 59g masa dizolvata (md1)

3.5M 2L => 7 moli HNO3=> 7×63 = 441g masa dizolvata (md2)

2000×1.115=2230g ms2

masa solutiei finale = ms1+ms2-820 = 590 + 2230 – 820 =2000g.

masa dizolvata finala = md1+md2 =500g.

C%=500/2000*100= 25%-> E

Grila 93:

Se aplica aceeasi metoda ca si la problema 92.

Grila 94:

Se aplica aceeasi metoda de lucru ca si la problema 81.

10%              2%

5%

3%                 5% => consideram 8 parti => 1600:8= 200g are o parte.

=> solutia de concentratie 10% are masa 600g,in timp ce solutia de concentratie 2% are masa 1000g

600×0.1 = 60g md1

D.1000×0.02=20g md2 => mdf= 80g => 1600-80 = 1520g masa de solvent din solutia finala.

E.80:74.5=1.073 moli

=>A,B,C.

Grila 95:

Se aplica aceeasi metoda de lucru ca si la problema 94.

Grila 96:

1L 10M => 10 moli HNO3 = 630g md

1000×1.3= 1300g ms initiala

20=630*100/msf

msf=3150g => msf-msi = cantitatea de apa pentru diluare

3150-1300=1850g = 1,85kg => C.

Grila 97:

Amd ramane acelasi indiferent de diluare sau concentrare.

B.500 x 0.6= 300g md

300:0.25=1200g msf ( dupa diluare ) => s-a diluat cu 700g

C1200-300=900g

D.1200:1.275 = 941ml.

E.300: 40 ( masa moleculara NaOH) = 7.5 moli NaOH

CM=7,5/0,941=7.9M

Grila 98:

300×0.98:98=3 moli

2,5=3/V

V=3:2.5=1.2 => D.

Grila 99:

solutie H2SO4 300g         => md1= 60   => C% = 20% => C.

solutie H2SO4 500g   4%     md2= 20

=>  solutie H2SO4 800g  10%    mdf = 80

Grila 100:

False A.450g solutie H2S04  40%    md=180

150g H2O

=>    600 g H2SO4    3,75M

B. 600-180 =420

C.180:98=1,83 moli -> V=1,83:3,75= 0,488 L

D.C%=180*100/600= 30

E.ρ=ms/V=600/488=1,229

Grila 101:

A.2000g 5% => md=100g => 1900g apa

B.25g H3PO4 pur + 1975g H3PO4 9.5% = 2000g.

1975 x 0.095 = 187.625 + 25 = 212.625 md.

C%=212,625*100/2000=10,6%

D.200×0.5= 100g md => C% = 5%.

E.3000×0.1=300g md

3000-1000=2000g => C%=15% => A,D.

Grila 102:

solutie HCl 100ml 20% ρ=1.1 => ms=110g. => 110×0.2=22g : 36.5 = 0.6 moli

+H2O 600ml  ρ= 1 g/ml =>  ms=600g

Vf=700ml                           msf=710g

CM=0,6/0,7=0,86                       C%=22*100/710=3%

Grila 103:

solutie H2S04 150ml 98% ρ=1,84 g/ml => msi=276g

276×0.98=270.48g md : 98 = 2.76 moli.

msf= 270.48:0.245=1104g

msf-msi= 1104-276=828g=828ml H2O introdus.

Vf= 150+828=978ml

CM=2,76/0,978=2,82/1000=2,82–>2,82–>2.82 moli H+ / 2.82 moli SO4

ρ=ms/V=1104/978=1,12<1.84

Grila 104:

solutie H2SO4 30% ρ=1.176 g/ml => 3.6M

+solutie H2SO4 0.4M ρ=1.025 g/ml => 3.82%

= >solutie H2SO4 2M    ρ=1.12g/ml  => 17.5%

CM=C%*ρ*10/masamolec

Grila 105:

solutie H2SO4 300ml  0,4moli/L  ρ=1.14g/ml

=> n1=0.12 x 98(masa moleculara H2SO4)=11.76g (md1)

ms1=Vx ρ=300×1.14=342g

solutie H2S04 500ml  3,75M  ρ=1.22g/ml

=> n2=1.875 x 98 = 183.75g (md2)

ms2= V x ρ= 500×1.22=610g

=>mdf=md1+md2=11.76+183.75=199.51

250cm3 H2O – densitatea apei este considerata 1g/ml => 250cm3=250g H2O

=> msf=ms1+ms2+250g(H2O)=342+610+250=1202

nf=0.12+1.875=1.995  Vf=300+500+250=1050ml SOLUTIE

C%=199,51*100/1202=16,26%                CM=1995/1050=1,9M

Grila 106:

solutie HNO3  80g   md1=40     50%

solutie HNO3    xg   md2=0.3x  30%

solutie HNO3    yg   md3=0.65y  65%

=>600g  60% => mdf=360g = 5.7moli

600g-360=240g H2O(solvent)

 

80+x+y=600                           x+y=520|x(-0.3)

=>                                      =>   y=468.5 / x=51.5

40+0.3x+0.65y=360           0.3x+0.65y=320

 

=> A.

Grila 107:

solutie H2SO4  250g  15.6%  ρ=1.105g/ml  md1=39g

+solutie H2SO4  800g    20%   ρ=1.15g/ml    md2=160g

+solutie H2SO4  375g    60%   ρ=1.50g/ml    md3=225g

+H2O  1225ml=1225g

=>                msf=2650g                                        mdf=424g

A.C%=424*100/2650=16%

B. 424:98=4.32moli

C.V1= ms1:ρ1=250:1.105=226.2ml

V2=695.6ml        => Vf=1171.8+1225(H2O)=>2396.8

V3=250ml

CM=4,32/2,3968=1,8M

La D si E, pentru a scurta din calcule si a salva timp, comparati concentratiile procentuale intre ele. Daca  concentratia procentuala a unei solutii este mai mare decat a altei solutii => si molaritatea ei este mai mare.   => A.

Grila 108:

Aceeasi metoda de lucru ca si la 107, dar atentie, se cer raspunsurile false!

Grila 109:

solutie HNO3 20% ρ=1.115g/ml

A.CM=C%*ρ*10/Masamolec=3,54M

B. CM=3.54 / V=1000ml  => n= 3.54×63=223g

C. 630×0.2=126g(md):63=2 moli

D.200g HNO3 20% ρ=1.115g/ml md1=40

20g HNO3  65%                          md2=13

=>msf=220g                                       mdf=53  –>C%=53*100/220=24%

E.250g HNO3 20% ρ=1.115g/ml  => V=224.2 +150ml(H2O)=374.2

+150ml H2O=150g => msf= 400g  => ρ=ms:V=1.068         => A,B,C.

Grila 110:

solutie NaOH 6.1M ρ=1.22g/ml
A.CM=C%*ρ*10/Masamolec=>C%=20%

B.6,1=n/0,001=>n=0,0061*40=0,244g

C.solutie NaOH 500g 6.1M ρ=1.22g/ml => V=ms: ρ=409.8ml => n=CMxV=2.49 moli => md=99.6g

C%=99,6*100/400=25%

La punctele D si E se aplica regula dreptunghiului si apoi se raporteaza in parti ca la exercitiul 80. De la punctul A stim concentratia solutiei de NaOH care este 20%. Atentie, se cer raspunsuri false!

=> D,E

2 thoughts on “Solutii 1-110

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: